ETER JUZ NA EKRANACH!

To już dziś!

Z przyjemnością informujemy, że na ekrany kin całej Polski wchodzi dziś najnowsza produkcja Studia Filmowego Tor, „Eter” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.

Wiele osób w ciągu ostatnich dwóch lat pracowało dzielnie nad produkcją tego obrazu, i choć teraz ich przygoda właśnie się kończy, to jednocześnie rozpoczyna się historia całkiem nowa - spotkanie filmu z widzem.

plakat filmu ETER

Akcja „Eteru” rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze, aby manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

Klimat filmu, mroczny i sensualny, przywołuje na myśl thriller, mimo że jego korzenie były bardziej klasyczne - projekt nawiązuje bezpośrednio do mitu Fausta. Odmiennie niż u Goethego stawką nie jest młodość i rozczarowanie nauką. Przeciwnie, w „Eterze” mój doktor wierzy w naukę jako narzędzie dla spełnienia najbardziej wszetecznego z ludzkich pragnień, jakim jest pełna fizyczna i duchowa władza nad drugim człowiekiem. – mówi Krzysztof Zanussi, który jest również scenarzystą filmu. – Eter okaże się pierwszym krokiem na drodze pozbawienia człowieka wolnej woli, a hipoteza o tym, że wypełnia przestrzeń kosmiczną, daje bohaterowi płonną nadzieję na władzę nad całym światem.

Praca nad plakatem do filmu „Eter” Krzysztofa Zanussiego to moja czwarta artystyczna przygoda z twórczością tego reżysera. Pierwszy był „Kontrakt” w 1980 roku, potem „Stan posiadania” w 1989 oraz „Dotknięcie ręki” w 1992. „Eter” jest zupełnie innym filmem zarówno od strony plastycznej, jak i sposobu prowadzenia narracji, choć wciąż cechują go charakterystyczne dla całej twórczości reżysera dylematy moralne. Łączy w sobie emocje „Milczenia owiec” oraz klimat filmu „Pachnidło” – podkreśla Andrzej Pągowski, jeden z najbardziej znanych polskich grafików i plakacistów. – Mam nadzieję, że przyjemność, jaką ja miałem z oglądania, będzie też udziałem widzów. Zapraszam do oglądania – dodaje.

kraj produkcji: Polska
koprodukcja polsko-ukraińsko-węgiersko-litewska z udziałem Włoch
reżyseria: Krzysztof Zanussi
scenariusz: Krzysztof Zanussi
zdjęcia: Piotr Niemyjski
muzyka: Richard Wagner
montaż: Milenia Fiedler
scenografia: Joanna Macha
kostiumy: Katarzyna Lewińska
charakteryzacja: Karolina Kordas
dźwięk: Maria Chilarecka/Bartłomiej Woźniak
kierownictwo produkcji: Andrzej Besztak
obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt László, Ostap Vakuliuk, Małgorzata Pritulak, Maria Riaboshapka, Rafał Mohr
producent: Krzysztof Zanussi, Janusz Wąchała
produkcja: Studio Filmowe TOR
producent wykonawczy: Janusz Wąchała
promocja i PR: Irena Strzałkowska

koprodukcja:
Interfilm Production Studio (Ukraina)
Laokoon Filmgroup (Węgry)
Studio Uljana Kim (Litwa)
z udziałem Revolver, Bielle Re (Włochy)
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Telewizja Polska
Canal+
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Lithuanian Radio and TV

Film powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ukrainian State Film Agency, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hungarian Film Fund, Hungarian Film Incentive, Lithuanian Film Centre, Friuli Venezia Giulia Film Commission

WIĘCEJ O FILMIE

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).